Konsekwencje nieprawidłowego parkowania
Przekonała się o tym mieszkanka Działdowa, która zaparkowała pojazd zastawiając wjazd do garażu innemu mieszkańcowi. Portfel 58-latki uszczuplił się o 300 złotych mandatu karnego.
Mandaty za złe parkowanie należą do najpowszechniejszych kar nakładanych na kierowców przez policjantów. Prawo do wystawiania mandatów za nieprawidłowe parkowanie mają też funkcjonariusze straży miejskiej. Przepisy jasno regulują kwestie parkowania pojazdu.
Według przepisów postój pojazdu zabroniony jest m.in. w następujących miejscach:
- W miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
- W miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
- Przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;
- W strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;
- Na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.
Oprócz tego postój (jak i zatrzymanie) niedozwolony jest na autostradzie lub drodze ekspresowej w innych miejscach niż wyznaczone w tym celu. Nieplanowany postój (np. spowodowany awarią auta) wiąże się z koniecznością usunięcia pojazdu z jezdni wraz z ostrzeżeniem o tym fakcie pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Szukając miejsca do zaparkowania należy mieć na względzie znaki drogowe regulujące możliwość pozostawienia auta. Znak B-35 „zakaz postoju” (jedna ukośna czerwona linia na niebieskim tle) i B-36 „zakaz zatrzymywania się” (dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle). Odrębne przepisy obowiązują też w strefie zamieszkania (niebieski znak D-40) – samochód można tam zaparkować tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Konsekwencje złego parkowania
Mandat za złe parkowanie
Obecny taryfikator mandatów przewiduje wiele mandatów za złe parkowanie. Wysokość kary zależna jest od miejsca, w którym nieprawidłowo zaparkowaliśmy oraz mogących wynikać z tego konsekwencji (np. pogorszenia płynności ruchu drogowego). Aktualne stawki w taryfikatorze mandatów przewidują karę od 100 do 300 złotych za złe parkowanie. Na wyższą karę, bo aż 1200 złotych naraża się ten, kto bez wymaganych do tego dokumentów zaparkuje na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych.
Punkty karne za nieprawidłowe parkowanie
Najmniej, bo 1 punkt karny, grozi za niedostosowanie się do znaków zakazu postoju i zatrzymania się. 6 punktów otrzyma z kolei kierowca za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Zatrzymanie się w tunelu, na moście, na wiadukcie, na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, na przejściu dla pieszych i w niewłaściwej odległości od przejścia/skrzyżowania skutkuje przyznaniem 5 punktów karnych.
Konsekwencją nieprawidłowego parkowania może być również odholowanie auta na koszt właściciela. Będzie wtedy musiał zapłacić za lawetę (kilkaset złotych) i postój na parkingu depozytowym (kilkadziesiąt złotych za dobę).