23 grudzień 2023

Działdowo: miasto na mazurskim szlaku

zdjęcie: Działdowo: miasto na mazurskim szlaku / Nowakowski Adam/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Nowakowski Adam/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Zapraszamy do Działdowa, miejsca o fascynującej historii sięgającej XIV wieku
REKLAMA

Tego szukamy w Działdowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Działdowo, Działdowo pogoda, Działdowo praca, kino Działdowo, dkm Działdowo, moje Działdowo.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Działdowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Działdowo zostało założone na początku XIV wieku, gdy zakon krzyżacki podbił ziemię sasińską i rozpoczął budowę zamku około roku 1340. Osada rozwijająca się u stóp zamku otrzymała prawa miejskie 14 sierpnia 1344 r., początkowo nosząc nazwę Soldov, która później ewoluowała do Dzialdof.

Z racji strategicznego położenia miasto, leżące na pograniczu między zakonem krzyżackim a Polską, zostało ufortyfikowane w kolejnych latach. 12 lipca 1410 r., podczas wojny, wojska polskie pod dowództwem króla Władysława II Jagiełły zdobyły Działdowo.

W czasie trwania wojny 13-letniej Działdowo przystąpiło do Związku Pruskiego, lecz po zakończeniu konfliktu pozostało w rękach zakonu krzyżackiego.

W 1525 r. Albrecht Hohenzollern, wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, przeszedł na wiarę luterańską, rozwiązując tym samym Zakon Krzyżacki. Złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi Staremu, co doprowadziło do powstania Prus Książęcych.

Otwarcie granic miało istotne konsekwencje, umożliwiając działdowskim kupcom i rzemieślnikom handel z Mazowszem. Miasto stało się również kluczowym punktem na trasie handlowej z Warszawy do Gdańska i Królewca.

Niestety Działdowo przeżywało trudne lata w swojej historii, zwłaszcza w okresie potopu szwedzkiego oraz w latach 1706, 1733 i 1794, kiedy nawiedziły je epidemie i pożary. W 1806 r. miasto zostało zajęte i splądrowane przez wojska napoleońskie pod dowództwem marszałka Neya.

Na przełomie XVII i XVIII wieku miasto przeżywało dynamiczny rozwój, znanego już wcześniej z jarmarków bydła i targów ryb, pochodzących ze stawu kisińskiego, zbudowanego przez krzyżaków w XV wieku.

18 stycznia 1701 r. elektor Fryderyk III, panujący w Prusach Książęcych, koronował się w Królewcu jako Fryderyk I na króla Prus, wykorzystując słabość Polski zaangażowanej w długotrwałą wojnę z Turcją oraz poparcie króla Polski Augusta III. W rezultacie Działdowo znalazło się w granicach Królestwa Pruskiego.

W drugiej połowie XIX wieku rozpoczęto budowę linii kolejowych do Malborka i Mławy około 1878 r., do Grudziądza około 1887 r., a w 1888 r. do Olsztyna. W latach 1910-1912 zrealizowano projekty kanalizacyjne i wodociągowe w mieście.

W trakcie pierwszej wojny światowej Działdowo doznało rozległych zniszczeń. Po zakończeniu konfliktu zgodnie z postanowieniami konferencji wersalskiej Działdowo zostało przyznane Polsce, co formalnie nastąpiło 17 stycznia 1920 r.

W okresie międzywojennym Działdowo stało się ważnym ośrodkiem polskości, mającym na celu polonizację ludności i oddziaływanie na Mazurów w Prusach.

W wyniku wybuchu II wojny światowej 2 września 1939 r. niemieckie wojska zajęły miasto. W istniejących koszarach utworzono obóz dla jeńców wojennych, przekształcony później w obóz zagłady. Te same koszary stały się również miejscem egzekucji Polaków po wyzwoleniu, kiedy to powstał tu obóz NKWD.

Działdowo zostało wyzwolone 18 stycznia 1945 r., powracając ponownie do granic Polski.

Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta!

Fakty
Dane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Działdowo
12.7°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 20:15
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Działdowie

kiedy
2024-05-09 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Działdowo,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-25 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Działdowo,...
wstęp biletowany