Zapotrzebowanie na pracowników nadal niskie, ale będzie rosnąć
Stopa bezrobocia w kwietniu 2024 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,3 proc. miesiąc wcześniej - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 797,1 tys. wobec 822,2 tys. osób miesiąc wcześniej.
W komentarzu do danych GUS Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zauważył, że w kwietniu br. zgłoszonych zostało 90,1 tys. nowych ofert pracy, co stanowi wzrost o 10,8 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Liczba osób wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy wzrosła w kwietniu br. o 6,1 proc.
Ekonomiści PIE zaznaczyli również, że - pomijając wahania związane z pracami sezonowymi - liczba nowych ofert w urzędach pracy od 1,5 roku utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Stwierdzili, że zapotrzebowanie na nowych pracowników wciąż pozostaje niskie, ale - wraz z poprawą kondycji gospodarczej - będzie rosnąć. Sytuacja powinna być jednak zróżnicowana między branżami, z lepszymi perspektywami w sektorze usług niż w przemyśle - podkreślono.
"W III kwartale (bezrobocie - PAP) kształtować się będzie blisko 5,0 proc., a następnie wzrośnie w okresie zimowym z uwagi na wahania sezonowe. Podobny scenariusz przedstawia Komisja Europejska, która prognozuje, że w 2025 roku średnioroczna stopa bezrobocia liczona według metodologii Eurostat spadnie nieznacznie z 3,0 do 2,9 proc., co nadal będzie jednym z najniższych poziomów w Europie" - napisano w komentarzu.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)
bpk/ malk/